studio23

David Meyer har spelat tv-spel så länge han kan minnas. Till favorit genren är Rpg's på topp, allra helst Japanska sådana. Final Fantasy 6 kommer alltid vara bättre än nummer 7. Mest spelade spel är Battlefield 2 som han lagt 1200timmar på (Han kan inte bestämma sig om han är stolt eller ej) Han är även chef för CtrlAltElite och ses ofta på olika Events och håller även i Momentum Podcast tillsammans med Andreas Westman.

avatar

Lugnet före stormen

Round1

Det jag uppskattat mest med 2010 hittills är inte Bayonetta, Reor på spel eller januari rean som Siba, Elgiganten och gud vet hur många olika erbjudanden och reklam blad som dimper ner med posten brukar ha för att stressa upp en. Nej det är lugnet före stormen jag njuter av.

För vi vet alla att den kommande tre månaderna eller ja… dom närmsta dagarna bara släpps MAG (Massive Action Game) till Playstation 3, Mass Effect 2till Xbox 360 kommer också nu i dagarna, följt utav Heavy rain i Februari och sen i Mars tungviktarna God of War III och Final Fantasy XIII för att nämna några.

Nej Januari har gett mig tid att spela igenom lite av dom spelen jag inte hunnit med. Är snart klar med INfamous till Playstation 3 som är ett riktigt bra spel (Ett av 2009s lätt bästa ps3 titlar iaf) jag uppskattar spelets Comic Book stil och värld, även om jag kanske inte är helt sjukt förälskat i det är det ändå ett spel jag känner mig motiverad att faktiskt spela igenom.

Om jag hinner ska jag även ge Bioshock en andra chans, fat denna gång till Playstation 3.

Nu är det snart dags att sätta på mitt fula röda Wristband  som det står 23på och gör mig beredd att torka svetten från pannan när vi här på CtrlAltElite ger oss på Tungviktarna första kvartalet 2010!

/CtrlAltElite

Skrivet av: studio23
Publicerad i: Övrigt