David Meyer har spelat tv-spel så länge han kan minnas. Till favorit genren är Rpg's på topp, allra helst Japanska sådana. Final Fantasy 6 kommer alltid vara bättre än nummer 7. Mest spelade spel är Battlefield 2 som han lagt 1200timmar på (Han kan inte bestämma sig om han är stolt eller ej) Han är även chef för CtrlAltElite och ses ofta på olika Events och håller även i Momentum Podcast tillsammans med Andreas Westman.

Story:
Året är 2171 och är världen en helt annan plats än vad den är idag.
Teknologin har avancerat. Länder har gått samman till massiva geopolitiska block. Men en sak är den samma tråkigt nog, människans aptit för krig.
När en Terrorist attack förstör en av U.C.S’s prisbelönta rymd hissar, mobiliseras militären för att eliminera hotet.
Dylan Ramsey, en ung ingenjör, finner sig själv snabbt fast i en snurrande virvel av förstörelse, konspirationer, och förfallande allianser.
Upplev hans historia i detta adrenalinfyllda tredje persons shooter spelet.
Välj bland dussin av olika vapen, Wanzer delar för att skräddarsy din enhet, och skjut din väg till seger.
När du känner dig redo för en ny utmaning, kan du alltid delta i rankade online piloters krig för multiplayer strider!
Kännemärken för Front Mission Evolved:
Är du också en stor fan av Front Mission serien och vill försäkra dig om att du får ditt exemplar vid release?
Då kan du ju alltid förboka spelet HÄR
Front Mission Evolved släpps enligt Square-Enix under våren till PC, Playstation 3 och Xbox 360
/CtrlAltElite
© Copyright 2011.